COVID-19 та моніторингові візити НПМ в Україні
12 березня 2020 року у зв’язку із поширенням короновірусом COVID-19 в Україні був введений карантин. Очікувано, розпочались дискусії стосовно того, що ж робити з місцями несвободи і моніторинговими візитами НПМ?
Як правило, особи, які перебувають під вартою мають гірший стан здоров'я, ніж інша частина населення суспільства. Умови життя в’язнів ускладнюють, а подекуди і унеможливлюють, дотримування правил гігієни. З огляду на заходи безпеки та інфраструктурні перепони в’язні не можуть отримати доступ до антисептиків. Перебування у в’язниці обмежує можливість банально мити руки, що є необхідним в умовах пандемії.
Реакція Мін’юсту на COVID-19
Уже 20 березня заступниця міністра юстиції Олена Висоцька заявила, що Мін’юст розробив низку планових заходів задля запобігання можливому проникненню COVID-19 в будь-яку з установ, що належать до пенітенціарної системи.
Заступниця міністра зазначила заходи, до яких вдався Мін’юст:
- щодня на пропускних пунктах перевіряється персонал і, якщо є будь-які симптоми, які вказують, що людина може бути хворою, її не допускають до роботи;
- людей, яких за рішенням суду поміщають під варту відправляють на 14-денний карантин;
- на прогулянку ув’язнених виводять із тими, з ким вони перебувають в одній камері, а співробітників в’язниць і колоній зобов’язали постійно провітрювати приміщення і проводити додаткове прибирання;
- якщо ж у в’язниці виявлять хворого, то його ізолюють, зроблять тест і, у випадку позитивного тесту, хворий буде шпиталізованим у найближчу інфекційну лікарню. А ув’язнених, які контактували з хворим, відселять в окреме приміщення для спостереження;
Моніторинг місць несвободи в рамках НПМ в умовах всеукраїнського карантину
Для українських в’язниць характерна надмірна скупченість в’язнів, неналежні матеріально-побутові та санітарно-гігієнічні умови, відсутність адекватного, а іноді взагалі будь-якого, медичного забезпечення, високий рівень інфекційних та хронічних захворювань серед засуджених. Такий стан призводить до того, що в умовах оголошеної пандемії COVID-19 потрапляння вірусу до пенітенціарних установ може викликати масове поширення вірусу в місцях несвободи. Лише в ДКВСУ працює близько 17 000 людей, які можуть контактувати з ув’язненими, а потім контактують з людьми поза установами. Це може спричинити неконтрольоване поширення вірусу серед вільних громадян.
Враховуючи це, моніторингові візити в рамках НПМ були тимчасово припинені. Однак, вже на початку квітня, потреба контролю виконання протиепідемічних заходів вмотивувала Департамент з реалізації НПМ поновити моніторингові візити.
2 квітня 2020 р., під час робочі наради з представниками Міністерства внутрішніх справ (Національної поліції), Державної прикордонної служби України та Державної міграційної служби України Уповноважена з прав людини явила, що Офіс Омбудсмана продовжить здійснювати перевірки місць несвободи в рамках національного превентивного механізму.
Офіс Омбудсмана на час карантину продовжить здійснювати моніторингові візити до місць несвободи з метою перевірки дотримання усіх карантинних мір та вжиття необхідних заходів для захисту персоналу та утримуваних осіб від зараження коронавірусною інфекцією COVID-19, - зазначила Людмила Денісова.
З огляду на карантинні обмеження до участі у моніторингових візитах нині запрошуються громадські монітори за умови наявності засобів індивідуального захисту, відповідно до рекомендацій Центру громадського здоров’я МОЗ України.
Особливу увагу монітори звертають на установи виконання покарань та слідчі ізолятори. Моніторингові візити у цих місцях несвободи проводяться з метою перевірки виконання протиепідемічних заходів у приміщеннях прийому/передачі посилок, адже ці кімнати є одним з найбільш ймовірних шляхів потрапляння вірусу до установ.
COVID-19 в Чернівецькому СІЗО
Уже наприкінці березня з’явилась інформаці про потрапляння коронавірусу в слідчий ізолятор м. Чернівці. 27 березня 2020 року мешканка Чернівців була доставлена до ізолятора тимчасового тримання №1, де вона побула до ранку 28 березня. На момент потрапляння до ІТТ симптомів респіраторного захворювання у затриманої не було, жінка також не скаржилась на здоров’я. Попри це, під час прийому в СІЗО відповідальний медичний працівник наполіг на проходженні заарештованою експрес-тесту на наявність COVID-19, результат якого був слабо позитивним. Після чого жінку негайно госпіталізували до Чернівецької обласної клінічної лікарні, де помістили в окремий бокс інфекційного відділення.
Уповноважена з прав людини запевнила:
Під час прийому в СІЗО відповідальний медичний працівник наполіг на проходженні заарештованою експрес-тесту на наявність COVID-19, результат якого був слабо позитивним. Після чого жінку негайно шпиталізували до Чернівецької обласної клінічної лікарні, де помістили в окремий бокс інфекційного відділення.
Крім того, Людмила Денісова зазначила, що про випадки виявлення захворювання на коронавірусну інфекцію в пенітенціарних установах України вона буде повідомляти особисто.
Результат моніторингового візиту приміщень прийому/передачі посилок ДУ “Черкаське СІЗО”
За ініціативи громадської організації моніторів НПМ Україна без тортур відбулась низка моніторингових візитів у приміщеннях прийому/передачі посилок УВП по всій Україні. Про результати цих візитів можна ознайомитись на сайті Організації.
Моніторинговий візит в Черкаське СІЗО є показовим. Такий стан готовності установ є типовим. Моніторинговий візит провела громадська моніторка Спасібіна Світлана, яка зазначиоа, що, попри застереження в оголошенні, під час візиту встановлено, що у приміщенні прийому-передачі посилок немає ані засобів індивідуального захисту, ані засобів для дезенфекції.
Працівниця установи, яка приймала передачу, була в одноразових рукавичках та медичній масці. Однак халат та захисні окуляри були відсутні.
Громадська моніторка зазначає:
“Чоловік, який передавав посилку, був без рукавичок та маски. Оскільки антисептика та засобів індивідуального захисту в кімнаті прийому-передачі посилок немає, а власних засобів захисту очевидно у нього також не було. Тому він змушений був робити це голіруч”.
На додачу до цього, ані розмітки на підлозі, ані оголошення з проханням дотримуватися дистанції на дверях кімнати чи безпосередньо у приміщенні – немає.
Інформаційно-комунікаційна платформа “Monitor-info” буде і на далі інформувати вас стосовно діяльності НПМ, і Офісу Омбудсмана зокрема.