Громадські розслідування–2020: справа Михайла*

Проведення громадських та громадсько-парламентських (із залученням повноважень Омбудсмана України) розслідувань за фактами грубих порушень прав та свобод представників вразливих груп – одне з ключових завдань громадських розслідувачів. Що їм вдалося зробити для поновлення прав потерпілих?
Михайло* повідомив, що на вимогу працівників УСБУ у Львівській області він підняв руки догори, заложив їх долонями за потилицю, пригнув голову та став на коліна в такий спосіб, щоби правоохоронці могли бачити його спину (це було звичайне затримання за підозрою у вчинені злочину). Але щось пішло не так. Як повідомив Михайло*, вже після затримання спочатку один з правоохоронців вдарив його ногою у груди там, де знаходиться серце, а коли Михайло* впав на підлогу, інші почали бити його ногами та руками по тулубу та голові. Один з працівників СБУ звів руки Михайла* за спину, надів на нього кайданки та вдарив по ліктю правої руки, від чого чоловік відчув гострий біль і почав благати зупинитися. Зі слів Михайла*: він зрозумів, що руку зламали, він нерухомий і допомоги немає.
Зі слів Михайла*, у кайданках, зі зламаною рукою та з неймовірною біллю (відсутнє було медичне забезпечення) він провів більше шести годин. Лише у КНП «Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги» йому зробили рентгензнімок та встановили: злам латерального надвиростка правої плечової кістки зі зміщенням і надали меддопомогу.
Михайло* зібрав всю мужність та 28 серпня направив заяву до Територіального управління Державного бюро розслідувань у місті Львові щодо неправомірних на його думку дій працівників управління СБУ у Львівській області та спецпризначенців «Альфи». Однак, відповіді він не отримав. Тоді він надіслав скаргу до ТУ ДБР у місті Львові, якою повідомив, що відповіді по розгляду його звернення немає.
Однак і досі ніяких даних щодо внесення слідчими Територіального управління Державного бюро розслідувань розташованого у місті Львові відомостей до ЄРДР щодо фактів фізичного насилля, вчинених до Михайла* при затриманні працівниками управління СБУ у Львівській області та спецпризначенців «Альфи» немає.
Що зробили громадські детективи?
Громадські детективи зібрали відомості, проаналізували їх та виявили можливі порушення прав і свобод Михайла* при затриманні працівниками управління Служби безпеки України у Львівській області та спецпризначенцями Центру спеціальних операцій боротьби з тероризмом.
За результатами перевірки громадськими детективами та працівниками Офісу Омбусмана підготовлено та направлено Акт реагування Уповноваженого з прав людини до Офісу Генерального прокурора України щодо можливих неправомірних дій працівників УСБУ у Львівській області.
Наразі Офіс ГПУ проводить перевірку викладених фактів.
Проект «Посилення регіонального компоненту діяльності Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у сфері протидії порушенням прав людини з боку органів правопорядку» впроваджується Експертним центром з прав людини спільно з Офіс Омбудсмана України за підтримки проекту «Права людини для України», який впроваджується UNDP Ukraine / ПРООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії протягом 2019-2023 рр.
Думки, висновки чи рекомендації належать авторам цієї публікації і не обов’язково відображають погляди Міністерства закордонних справ Данії, Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй чи інших агенцій ООН