Наглядові ради при інтернатах в боротьбі проти тортур: переваги і труднощі
Боротьба з тортурами вимагає комплексного підходу та залучення всіх можливих методів. Так, наглядові ради при інтернатах – це орган створений при обласних державних адміністраціях. Повна назва: Наглядова рада за діяльністю в інтернатних установ системи органів праці та соціального захисту населення. В той час як спостережні комісії здійснюють перевірку пенітенціарних закладів від місцевих громад, наглядові ради створені для перевірки інтернатних закладів.
Наглядова рада є консультативно-дорадчим органом. Вона діє з метою координації та підвищення ефективності роботи інтернатних закладів України. Вона діє на громадських засадах, але має право впливати на політику місцевої адміністрації шляхом реалізації своїх завдань. Їх діяльність носить рекомендаційний характер, проте вона все одно матиме вплив на боротьбу проти тортур.
В чому важливість наглядових рад?
Основна причина, чому в місцях несвободи відбуваються тортури – це безконтрольність. Саме через розуміння того, що їх дії важко довести, працівники та адміністрація вчиняють дії, які порушують права та свободи підопічних. Національний превентивний механізм активно бореться з цим явищем, проте місцеві громади мають більший людський ресурс та знання про заклади на їх території. Тому стратегічне поєднання діяльності моніторів механізму та громад – може суттєво мінімізувати тортури в місцях несвободи.
Інша причина – низька поінформованість працівників місць несвободи в тому як ставитись до підопічних, про їх права та свободи. Представники громади є ініціаторами тренінгів, візитів, навчання, яке в перспективі удосконалить життя людей в місцях несвободи.
В чому їх переваги?
Їх є декілька. Попри відсутність законодавства, яке би регулювало питання наглядових рад, при Обласних державних адміністраціях існують розпорядження щодо їх діяльності. В них передбачено низку важливих функцій, які має наглядова рада при інтернатах.
- Сприяють державним та недержавним формам підтримки розвитку інтернатних установ. Для цього можуть використовувати фінансові, консультативні чи інші умови стимулювання діяльності.
- Розглядають питання щодо перспективи розвитку інтернатних установ.
- Сприяють вирішенню стратегічних питань удосконалення процесу надання послуг та його методичного забезпечення, за рахунок співробітництва на регіональному, національному та міжнародному рівнях.
- Розробляють пропозиції щодо удосконалення процесу надання соціальних послуг та направлення до Міністерства соціальної політики України.
- Координують та сприяють поширенню досвіду впровадження інноваційних форм надання соціальних послуг.
- Залучають експертної підтримки щодо реалізації підходів.
- Сприяють дотриманню стандартів захисту прав мешканців області та персоналу інтернатних установ.
В чому труднощі в провадженні?
Попри потенціал, який можуть мати наглядові ради, існує низка перепон, які обмежують їх вплив. Серед них – проблеми в законодавстві та людський фактор. Один з моніторів Національного превентивного механізму Світлана Дем'янчук мала досвід участі в наглядових радах при інтернатах. Звідти вона винесла як позитивний так і негативний досвід.
Наразі не існує законодавства, яке би регулювало обов’язковість створення наглядових рад при інтернатах, діяльність та результати діяльності. Є лише розпорядження низки обласних державних адміністрацій. Відсутність примусу чи обов’язку, робить існування органу радше номінальним.
Слабка політична воля – перепона, яка заважає багатьом громадським та соціальним ініціативам. В той час як на папері є наглядова рада, фактичні збори та діяльність майже не проводяться. Для прикладу, на круглий стіл організований в Чернівцях Україною без тортур - адміністрація не прийшла. Подібна реакція впливає на інших працівників. Керівник охорони здоров’я, освіти можуть не знати що робиться в місцях несвободи. Вони можуть цікавитись візитами і звітами по Національному превентивному механізму, проте часто не піднімають ці і не знають, що можуть допомогти людям.
Люди не знають про свою владу впливати. Явище тортур в місцях несвободи добре відоме тим, хто з цим працює, проте громади часто мало цим цікавляться. А навіть дізнавшись про тортури, вони не знають, що в їх руках є реальні шляхи до боротьби з цим! Світлана додає: Попри те, що засідання ради носить рекомендаційний характер рішень – можна робити навчання при інтернатних закладах, розповідати працівникам про те, як можна піклуватись про підопічних.
Громадський контроль ще проходить свій процес посилення та розуміння впливу. Наглядова рада при інтернатах – це орган, який може суттєво вплинути на зменшення випадків тортур в місцях несвободи. І для того, щоб це ставало все більше можливим – потрібно комплексно підходити до подолання перепон.
Для лідерів громад, які шукають шляхи до зміцнення своїх осередків, недавно вийшов посібник Путівник керівника, де можна отримати практичні поради.