14.05.2021

Особливості заходів протидії COVID-19 в західних та центральних областях України

Криза, яку спричинив COVID-19 оголила проблеми України, в тому числі і проблеми з дотриманням прав людини в місцях несвободи. Однією з найбільш системних проблем у цій сфері є відсутність належного реагування на кризові зміни з боку органів державної влади як місцевого, так і національного рівнів.

Саме тому ГО «Україна без тортур» спільно з Black Sea Trust розпочала роботу, направлену на моніторинг ефективності реагування на COVID-19 в місцях несвободи! Участь у дослідженні взяли: Дніпропетровська, Донецька, Івано-Франківська, Київська, Львівська, Миколаївська, Полтавська, Харківська, Херсонська, Черкаська область.

Пропонуємо вам дізнатися особливості заходів протидії COVID-19 в західних та центральних областях України.

Черкаська область

За результатами проведеного дослідження щодо готовності закладів соціального захисту до реагування на пандемію COVID-19 у Черкаській області з’ясовано, що інтернатні установи впровадили ряд протиепідемічних заходів з метою попередження занесення вірусу працівниками, отримувачами соціальних послуг та відвідувачами, а саме:

  • в закладах, відповідно до ризиків інфікування, визначено зони (чиста і брудна);
  • кожен, хто заходить на територію закладу, проходить скринінг щодо наявності симптомів COVID-19;
  • на вході в приміщення з вулиці розміщені диспенсери/станції із спиртовмісним антисептиком для обробки рук;
  • в місцях найбільшої частоти можливих візуальних контактів розміщені візуальні нагадування щодо необхідності дотримання та правил/практик респіраторної гігієни і етикету кашлю;
  • вироби медичні багаторазового використання (тонометри, термометри, пульсоксиметри) дезінфікуються перед кожним повторним використанням;
  • відвідування установ і закладів соціального захисту населення на період дії карантину заборонено.

Івано-Франківська область

Завдяки належній організації протиепідемічних і карантинних заходів у інтернатних закладах Івано-Франківської області вдалося запобігти у 2020 році масового спалаху коронавірусної інфекції.

Так, в Погонянському ПНІ в результаті проведеного тестування протягом квітня-травня 2020 року у 15 працівників та 4 підопічних підтверджено COVID-19. На території інтернату одразу було запроваджено карантин та створено спеціальний карантинний блок для ізоляції хворих, щоб запобігти поширенню вірусу між мешканцями інтернату. На початку пандемії працівники установи самостійно пошили ~2000 шт. захисних масок. Під час розпалу захворювання інтернатом було закуплено ЗІЗи, ПЛР-тести, 2 лампи для кварцування та деспансери для оброблення антисептиком рук. Окрім цього, спільними зусиллями Департаменту соцзахисту Івано-Франківської ОДА, іншими юридичними та фізичними особами організовано надання благодійної допомоги. Медичний супровід та нагляд за перебігом захворювання у мешканців інтернату проводили сімейний лікар та терапевт установи. Територія установи постійно оброблялася гіпохлоридом Na не тільки власними силами працівників установи. Зазначені роботи проводилися неодноразово і працівниками Богородчанської міжрайонної філії ДУ «Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України» безоплатно.

Аналогічна ситуація була і в інших інтернатних закладах області. Всі інтернатні заклади області розробили та працювали відповідно до алгоритму дій у разі виявлення осіб з підозрою на коронавірусну інфекцію з числа підопічних та працівників закладу. Тому летальних випадків серед мешканців та працівників інтернатних закладів, причиною смерті якої б стала хвороба COVID-19, в 2020 та в січні 2021 року не зафіксовано.

Львівська область

Львівська область отримувала додаткове фінансування та підтримку. Наприклад, від Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні, який надав допомогу низці геріатричним закладам області у рамках проєкту «Покращення готовності та спроможності реагувати на COVID-19 у геріатричних будинках / будинках престарілих у шести найбільш постраждалих від COVID-19 регіонах України» у грудні 2020 року. Було закуплено медичні маски, рукавички, захисні щити, костюми, антисептики, засоби для миття підлоги, дезінфектори, мило та ін.

Також з 6 областей 20 працівників з будинків престарілих та управлінь соцзахисту взяли участь у тренінгу щодо організації та впровадження системи профілактики інфекцій та інфекційного контролю в закладах соціального захисту в умовах пандемії COVID-19.

Львівський  геріатричний пансіонат також отримав допомогу від благодійного проєкту “COVчег", лікарі якого проводили тестування мешканців та персоналу пансіонату.

В той же час за повідомленням Держспоживслужби, планові та не планові заходи безпосередньо державного нагляду за дотриманням протиепідемічних вимог у інтернатних, у 2020 році у Львівській області не проводились.

Київська область

Завдяки належній організації протиепідемічних і карантинних заходів у інтернатних закладах Київській області вдалося запобігти у 2020 році масового спалаху коронавірусної інфекції у всіх інтернатних закладах, окрім Бородянського психоневрологічного інтернату.

Так, в Бородянському психоневрологічному інтернаті під час ПЛР-тестування 29 червня мешканців та працівників закладу виявлено 5 інфікованих співробітників та 3 підопічних. Головою Київської ОДА було повідомлено, що заклад було закрито на карантин, організовано роботу санітарно-контрольного пункту на вході і виході з будівлі.

За інформацією, наданою Держпродспоживслужбою, всі планові та непланові перевірки в Київській області можна знайти на сайті https://inspections.gov.ua . Але при моніторингу сайту було виявлено, що в області у 2020 році планові заходи державного нагляду (контролю) за дотриманням протиепідемічних вимог у інтернатних, не проводились.

Миколаївська область

На стан психічного здоров’я підопічних дуже поганий вплив має ізоляція під час дії карантинних заходів. Ситуація погіршується тимчасовою забороною відвідування осіб похилого віку та з осіб з інвалідністю родичами, обмеженням відвідування установ волонтерами, священнослужителями, іншими відвідувачами, адже це значно послаблює соціальні зв’язки.

Було виявлено, що у закладах Миколаївської області існує проблема з психологічним супроводом підопічних і вихованців. Так, психологи працюють з підопічними Миколаївського геріатричного пансіонату, у штаті закладу є 3 фахівці. Тільки по одному спеціалісту є в Вознесенському та Первомайському психоневрологічних інтернатах. В інших психоневрологічних інтернатах (Горожанський, Баратовський, Лупаревський, Баштанський, Виноградівський, Новосвітлівський) та Степівському дитячому будинку-інтернаті психологічна допомога утримуваним особам не надається.

Можна впевнено заявити, що заходи, що цей фактор лише погіршує стан осіб у місцях несвободи саме той час, коли вони потребують більшої уваги та підтримки.

The grant for NGO Ukraine Without Torture was provided by the Black Sea Trust, a Project of the German Marshall Fund of the United States. Opinions expressed in this publication do not necessarily represent those of the Black Sea Trust or its partners

Розділи

Повідомити про порушення
ПІДПИСАТИСЯ НА РОЗСИЛКУ Підписатися
  • monitor-info.com.ua
  • +38 067 011 45 45 (UA)
  • 04070, м. Київ, Волошськая 22/28 (Хорива 22/28) кв. 54 (1 поверх)