28.01.2020

Особливості моделі Омбудсман+ в Данії, Казахстані та Молдові


Національний превентивний механізм України існує за моделлю Омбудсман+. Особливість цієї моделі полягає в тому, що у візити місць несвободи ходять представники офісу Омбудсмена та представники громадськості. Ця система працює вже 7 років. Такою ж моделлю користується низка інших країн, проте між ними є невелика різниця. Для того, аби дізнатись особливість моделі Омбудсман+ в інших країн, проаналізуємо Данію, Казахстан та Молдову.

ДАНІЯ


Омбудсман:
Нільс Фенгер.


Коли ратифіковано факультативний протокол до конвенції проти тортур:
25.06.2004 р. 


У 2012 році офіс Омбудсмана перейняв завдання департаменту щодо тортур, в які входили не тільки завдання механізму. До механізму також було додано завдання моніторити місця несвободи, де перебувають діти. Після ратифікації протоколу до конвенції проти тортур у 2004 році, лише у 2007 було введено Національний превентивний механізм під керівництвом Омбудсмана.


Як працює:
Омбудсман в співпраці з громадською організацією Данський інститут проти тортур (Dignity) та Данським інститутом прав людини (National Human Rights Institution).


Характер співпраці з представниками громадськості: 

У 2009 році Омбудсман підписав договори з двома громадськими організаціями. Співпраця між ними допомогла залучити більше волонтерів, розширити діяльність механізму та збільшити кількість моніторингових візитів.

  • Було створено Факультативну Раду, в яку входить всі три гілки: Омбудсман та дві організації, які покликані разом планувати діяльність Національного превентивного механізму. В межах діяльності Ради кожні 4-6 місяців відбуваються зустрічі, на яких вони розв'язують питання співпраці з пресою, презентують щорічний звіт та планують стратегію подальших дій.

  • Створено робочі групи між механізмом та організаціями, які покликані розв'язують нагальні проблеми.


Останній
звіт був опублікований у 2018 році: за 2018 рік було відвідано 30 місць несвободи для дорослих. Після візитів було складено рекомендації, які стосувались 29 випадків замахів на самовбивство та смертей, та пропозиції менше використовувати перцевий балончик. До 29 з візитів долучилась організація Dignity, до 12 Інститут прав людини. Також були візити у 9 місць несвободи, де є діти (пункти для шукачів притулку та інтернатні заклади) в 4 з яких взяла участь організація Dignity, у 2 Інститут прав людини.


Особливості діяльності
: у зв’язку з низьким рівнем катувань, основний метод впливу Національного превентивного механізму - це рекомендації. Рекомендації спрямовані на виправлення конкретних випадків принизливого ставлення людей в місцях несвободи, або покращення їх життя. Так у звіті за 2018 більшість рекомендацій стосувалась профілактики самогубств у дорослих та покращення побутових потреб дітей в місцях несвободи. 


Інформація:
Асоціація превенції тортур, розділ: Данія.


КАЗАХСТАН


Омбудсман
: Ельвіра Азімова.

Коли ратифіковано факультативний протокол до конвенції проти тортур: 22.10.2008 року. 


Лише у 2013 було прийнято закон, за яким з’явився Національний превентивний механізм, і у 2014 були перші візити. З того часу на ресурсі казахського Омбудсмана щорічно виходив звіт окрім 2019. 

Як працює: Омбудсман та волонтери серед громадян.

Характер співпраці з представниками громадськості: 

Діяльність НПМ забезпечується за рахунок державного бюджету і використовується на витрати учасників візитів. На 2019-2020 було обрано зі 179 було обрано 109 учасників. Для Західно-казахстанської області було проведено додатковий відбір і додано — 7 людей. 56% жінок, 44% чоловіків. Загальний склад учасників було збільшено на 31%.

Відбуваються спеціалізовані тренінги, як наприклад 3-денний тренінг з моніторингу пенітенціарних установ. Також проводяться форуми НПМ, де перед представниками громад та правозахисних організацій демонструється звіт. Також був проведений тренінг з практичних питань функціонування НПМ: підготовка до візиту, написання звітів, взаємодія між членами команди.

Останній звіт був опублікований у 2018 році: 

За один рік монітори мали 461 превентивний візит, серед яких 27 були спеціальні. Проте щороку держава зменшує бюджет, що впливає на кількість відвідин.

Особливості діяльності: у зв’язку з тим, що офіс Омбудсмана не має прямої співпраці з жодною громадською організацією, вони залучають нових моніторів поширюючи інформацію про свою діяльність локально та шляхом публікації інформації через інтернет — https://www.youtube.com/watch?v=RDLMHX6Wg3Y .

Крім того українські експерти Національного превентивного механізму підтримують зв’язок з казахськими щодо обміну досвідом. У 2019 році Олександр Гатіятуллін та Константин Ключарьов, а Заступниця Директора Департаменту реалізації НПМ Ірина Савицька проводили для місцевих моніторів тренінги у 2019 році.

Інформація: Асоціація превенції тортур, розділ: Казахстан.

 

МОЛДОВА


Омбудсман:
Которобай Міхаіл.

Коли ратифіковано факультативний протокол до конвенції проти тортур: 24.07.2006

Законодавче закріплення відбулось у 2007 р. В тому ж році відповідальним за виконання зобов’язання було призначено Омбудсмана.

У 2014 р. в законодавство щодо превентивного механізму було додано зміни: було закріплено положення про Національний превентивний механізм, утворено Раду з питань запобігання катуванням, до складу якої входять 7 членів, включаючи Омбудсмана, Омбудсмана у справах дітей та 5 членів представників громадськості.


Як працює:
Омбудсман та Рада при офісі Омбудсмана, в яку входять 5 представників громадськості.


Характер співпраці з громадськими організаціями:
було утворено Раду з питань запобігання катуванням, до складу якої входять 7 членів, включаючи Омбудсмана, Омбудсмана у справах дітей та 5 членів представників громадськості.

Останній звіт був опублікований у 2018 році: 

За один 2018 рік було проведено 60 превентивних візитів в місця несвободи. 80% було присвячено моніторингу пенітенціарних установ, решта — всі інші місця несвободи. По закінченню моніторингових візитів, офіс Омбудсмена створював рекомендації для кожної установи, залежно від їх потреби. Більшість рекомендація стосувалась покращення умов перебування людей в місцях несвободи, превенція конфліктних ситуацій, стандартів затримання осіб та перевезення ув'язнених. 


Особливості діяльност
і: Радою було створено Форум для студентів на боротьбу з тортурами. В межах цього проєкту було проведено 2 публічні лекції для студентів правознавства, а також організовано 3 навчальні візити в пенітенціарні установи. Також, в межах превентивного механізму було проведено тренінг для 300 працівників пенітенціарних установ. Омбудсман активно реагує на скарги, які приходять з місць несвободи, веде статистику надходжень і їх суті.


Інформація:
Асоціація превенції тортур, розділ: Молдова.

 

Порівнявши застосування моделі Омбудсман+, розуміємо, що кожна країна шукає свій шлях боротьби з тортурами. Проте ті країни, які активно співпрацюють з громадськими організаціями, постійно працюють над посиленням свого руху та шукають шляхи удосконалення — працюють більш ефективно. 



Розділи

Повідомити про порушення
ПІДПИСАТИСЯ НА РОЗСИЛКУ Підписатися
  • monitor-info.com.ua
  • +38 067 011 45 45 (UA)
  • 04070, м. Київ, Волошськая 22/28 (Хорива 22/28) кв. 54 (1 поверх)