10.11.2020

Результати моніторингового візиту до Державної установи «Дрогобицька виправна колонія (№ 40)»

У рамках реалізації функцій національного превентивного механізму моніторинговою групою у складі представника Уповноваженого ВРУ з прав людини в західних областях Світлани Семчишин та регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого у Львівській області Тетяни Панасенко здійснено повторний моніторинговий візит до Державної установи «Дрогобицька виправна колонія (№ 40)» з метою моніторингу стану дотримання прав осіб, які утримуються в установі та вивчення стану забезпечення заходів із запобігання та поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Колонія розрахована на 914 осіб. На день візиту у ній перебувало 464 засуджених. Упродовж січня-жовтня 2020 року фізична сила, спеціальні засоби до засуджених не застосовувалася. Скарг на адміністрацію та медичний персонал від засуджених не надходило.

Під час ознайомлення з особовими справами засуджених моніторинговою групою встановлено неналежну роботу спостережної комісії при виконкомі Дрогобицької міської ради. До компетенції спостережної комісії належить внесення до суду, спільного з адміністрацією органів чи установ виконання покарань, подання про застосування до засуджених умовно-дострокового звільнення від подальшого відбування покарання, заміни невідбутої частини покарання більш м’яким. У зв’язку з невиконанням спостережної комісії своїх функцій, від початку поточного року у внесенні такого спільного подання унеможливлюється розгляд судом відповідного питання по суті, що прямо суперечить інтересам засуджених та призводить до порушення їхніх прав.


Також встановлено, що у колонії гострою є проблема із водопостачанням: вода подається в обмеженій кількості погодинно. У всіх житлових приміщеннях засуджені утримують резервуари з водою. У відділеннях є баки з питною водою, однак туди засуджені набирають воду з крана, що викликає сумнів у якості такої питної води. У санітарних вузлах через відсутність постійного водопостачання стоїть нестерпний запах. Утруднюється процес приготування їжі, миття посуду, прання білизни.

Дрогобицька колонія потребує додаткового фінансування для проведення як капітальних, так і поточних ремонтних робіт з метою приведення умов тримання засуджених до вимог національного законодавства та міжнародних стандартів, забезпечення при цьому: норму житлової площі, достатній рівень природного та штучного освітлення, санітарного вузла в умовах чистоти та пристойності, забезпечення права на приватність.

На момент візиту житлові приміщення ще не опалювались, за словами представників колонії, наразі котельня готується до опалювального сезону.

Окремої уваги потребує розв’язання питання дотримання в установі правил пожежної безпеки.

У дисциплінарному ізоляторі (арештному домі) прогулянкові дворики знаходяться всередині приміщення, що призводить до порушення права арештованих/засуджених на доступ до свіжого повітря.

Хоча медична частина отримала ліцензію на надання медичної допомоги, забезпечена усіма необхідними ліками, укомплектована на 100%, наявна телемедицина, стаціонар розрахований на 12 осіб, однак умови тримання хворих в’язнів не сприяють їхньому одужанню: палати потребують ремонту, у них холодно, у переважній більшості з них відсутнє освітлення, санітарний вузол – один на усі палати – перебуває у вкрай незадовільному стані.

Варто зазначити, що в установі загалом вживаються заходи з протидії поширенню коронавірусу SARS-CoV-2. Адміністрацією установи та персоналом медичної частини вживаються протиепідемічні заходи. Зокрема, розроблено та затверджено спільний План протиепідемічних заходів щодо локалізації та недопущення поширення коронавірусної хвороби. В установі затверджено протиепідемічні заходи щодо запобігання занесенню і поширенню гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом на 2020 р. При вході до адміністративного корпусу та при вході у відділення у день візиту була наявна інформація про запровадження карантину. Заборонено пропуск до адміністративної будівлі та на територію установи відвідувачів і працівників установи без індивідуальних медичних масок та без температурного скринінгу. Новоприбулі особи, які помішаються в установу після проходження скринінгу, опитування, медичного огляду, забезпечуються ЗІЗ (масками) та поміщаються в карантинні камери на 14 днів під спостереження медичних працівників. Також підготовлено окреме додаткове карантинне приміщення для тимчасової ізоляції засуджених з симптомами на коронавірусну хворобу. В установі налагоджено взаємодію з судовими органами щодо проведення судових засідань в режимі відеоконференції.

Установою вживаються заходи щодо забезпечення права засуджених на контакти із зовнішнім світом – здійснюються телефонні розмови та наявний доступ до мережі Інтернет.

Однак, окремі питання організації протиепідемічних заходів на території установи потребують додаткового контролю з боку керівництва: не призначені позаштатні дезінфектори з числа засуджених, відсутні графіки вологого прибирання, дезінфекції та наскрізного провітрювання, не дотримуються протиепідемічні та санітарні вимоги при роздачі їжі.

Розділи

Повідомити про порушення
ПІДПИСАТИСЯ НА РОЗСИЛКУ Підписатися
  • monitor-info.com.ua
  • +38 067 011 45 45 (UA)
  • 04070, м. Київ, Волошськая 22/28 (Хорива 22/28) кв. 54 (1 поверх)