08.05.2020

Спільна заява НУО щодо необхідності посилення громадського контролю за діяльністю СБУ

10 березня 2020 року Президентом України внесено до Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до Закону України «Про Службу безпеки України» щодо удосконалення організаційно-правових засад діяльності Служби безпеки України (реєстр. № 3196), який визначено як невідкладний. У вказаному законопроекті фактично запропонована нова редакція Закону України «Про Службу безпеки України».

У пояснювальній записці до законопроекту зазначено, що він спрямований на підвищення інституційної спроможності Служби безпеки України із забезпечення державної безпеки та приведення законодавства України, що регулює діяльність Служби, у відповідність із рекомендаціями Парламентської Асамблеї Ради Європи, які стосуються, зокрема, і здійснення громадського контролю за органами державної безпеки.

Крім цього, на офіційному веб-сайті СБ України розміщено інформацію про цей законопроект, в якій акцентовано увагу на тому, що прийняття закону сприятиме посиленню парламентського та громадського контролю над діяльністю Служби.

Разом з тим, незважаючи на такі гучні заяви, аналіз законопроекту засвідчив, що його розробники фактично нівелюють роль громадськості у здійсненні демократичного цивільного контролю за діяльністю безпекових органів.

У статті 51 запропонованого законопроекту, яка визначає участь громадськості у здійсненні демократичного цивільного контролю за діяльністю Служби безпеки України, містяться норми, що мають здебільшого відсильний характер. У законопроекті взагалі не запропоновано реальних механізмів здійснення громадського контролю за діяльністю Служби, можливості проведення консультацій з громадськістю, залучення громадян до конструктивного діалогу та партнерства, участі громадськості в процесі прийняття рішень, формуванні та реалізації державної політики у сфері державної безпеки.

Традиційною для України формою участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики є функціонування при державних органах тимчасових консультативно-дорадчих органів – громадських рад. При Центральному управлінні та регіональних органах Служби безпеки України такі ради створювалися на підставі чинного на сьогодні розпорядження Президента України від 20.07.2006 № 269/2006-рп. Однак, як засвідчив проведений аналіз, на цей час така рада функціонує лише в одному регіональному управлінні Служби.

Враховуючи викладене та з метою наближення до принципів Ради Європи, що стосуються громадського контролю за безпековими органами, пропонується внести до проекту Закону про внесення змін до Закону України «Про Службу безпеки України» щодо удосконалення організаційно-правових засад діяльності Служби безпеки України (реєстр. № 3196) норми, які б посилили роль громадськості в контролі за діяльністю цього органу, зокрема положення стосовно функціонування при органах та підрозділах Служби тимчасових консультативно-дорадчих органів, до складу яких за прозорих процедур могли б обиратися представники громадськості.
Офіс Президента України


ПІДПИСАНТИ:

Український інститут з прав людини
Рух суспільних ініциатив
Center for Civil Liberties / Центр Громадянських Свобод
Експертний центр з прав людини
БО «Свет надежды» / CO «Light of Hope»
Восток SOS



Розділи

Повідомити про порушення
ПІДПИСАТИСЯ НА РОЗСИЛКУ Підписатися
  • monitor-info.com.ua
  • +38 067 011 45 45 (UA)
  • 04070, м. Київ, Волошськая 22/28 (Хорива 22/28) кв. 54 (1 поверх)