28.01.2020

Стан дотримання прав людини в українських судах 

Суди становлять інтерес для моніторів, оскільки в них знаходяться приміщення, які кваліфікуються як місця несвободи. Проте крім перевірки цих приміщень, монітори досліджують інші порушення, які можуть заважати правосуддю. За останні кілька років ситуація в судах покращилась, проте певні порушення ще присутні.

Для того, аби визначити основні порушення судах, було проаналізовано 31 новин на ресурсі Омбудсмана, які стосувались моніторингових візитів в суди — від початку осені до останньої опублікованої новини на цей час.

Непоінформованість працівників в тому як боротися з тортурами

В статті 10 Конвенції проти катувань передбачено, що кожна держава повинна включити в навчальні матеріали інформацію про заборону катувань для підготовки людей, які працюють в місцях несвободи.

Під час візиту монітори зазначили про відсутність цього навчання в, як мінімум, 2 судах.

Подібне навчання сприяє превенції тортур в місцях несвободи та, відповідно, його відсутність небезпечна для тих, хто проходить слухання в суді.

 

Клітка замість перегородки з органічного скла


Європейський суд з прав людини визначив, що перебування людини в клітці пригнічує почуття її власної гідності. І визначається це як порушення ст. 3 щодо заборони катувань Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

Під час візитів монітори знайшли клітки в 3 судах.

Лише два із чотирьох залів судових засідань з розгляду кримінальних справ обладнані скляною перегородкою з органічного скла — Роздільнянський районний суд.

Підсудних (засуджених), які перебувають під вартою, вимушено тримають в одному металевому загородженні — Красилівський районний суд.

Для утримання підсудних, які перебувають під вартою, використовується металева решітка — Збаразький районний суд.

 

Відсутність, або незадовільний стан кімнат для конвою та камер

Коли людину привозять в суд з пенітенціарної установи, їй треба певний період часу десь почекати почати слухання. Для таких випадків передбачено конвойні приміщення. Якщо їх немає, то людина чекає в автозаку, без можливості сходити в туалет, або поїсти, від кількох хвилин до кількох годин. Відповідно це можна тлумачити як жорстоке ставлення.

Крім того, розмір камер в цих приміщеннях повинен бути за нормою не менш як 4 кв. м на одну особу. Цю вимогу теж часто порушують.

Про відсутність конвойного приміщення було згадано в 15 пресрелізах моніторів.

Фактична площа трьох камер становить близько 1,1 кв. м кожна, при нормі не менш як 4 кв. м на одну особу. У дверях та стінах камер відсутні отвори для вентиляції, чим унеможливлюється доступ свіжого повітря, що є порушенням чинних державно будівельних норм (ДБН) — Рожищенський районний суд.

Взагалі відсутні кімната для конвою та кімната для утримання підсудних осіб. Вищенаведене вказує на відсутність можливості забезпечення роздільного утримання підсудних чоловіків і жінок в приміщенні суду — Смілянський міськрайонний суд.

Відсутня кімната для працівників конвою, не створено умови для забезпечення санітарно-гігієнічних потреб підсудних (засуджених) та роздільного перебування в ній чоловіків та жінок — Ананьївський районний суд

Підсудні не мають змоги приймати їжу, не мають вільного доступу до питної води  та до санвузла — Красилівський районний суд.

Зазначені камери влаштовані у вигляді металевих кліток обшитих листовим металом. В камерах відсутнє природне освітлення — У Червоноармійський районний суд.

Підсудних, які перебувають під вартою, вимушено утримують у стаціонарному загородженні в залі судових засідань. За таких умов вони не мають можливість вживати їжу, не мають вільного доступу до питної води та до туалету. При цьому, варто зауважити, що підсудних, які перебувають під вартою, до районного суду конвоюють з Хмельницького СІЗО, відстань до якого становить майже 110 кілометрів — Ізяславський районний суд.

 

Відсутність медичної допомоги

В практиці Європейського суду з прав людини ненадання медичної допомоги прирівнюється до катування. Якщо службова особа була поінформована в тому, що людина страждає від болю, і не зробила нічого, аби зарадити, вона автоматично сприяла цій ситуації. Це порушення було зафіксовано у відсутності аптечки, або її неналежному стані, як мінімум у 3 судах.

Надання невідкладної допомоги як працівникам суду, так і утриманим, обмежено, оскільки аптечки знаходиться у невідповідному стані (сплинув термін придатності препаратів) — Комінтернівський районний суд.

 


Недостатньо суддів, що сприяє надмірному на них навантаженню

Як мінімум в 13 судах було зазначено про відсутність достатньої кількості суддів. Їх кількість напряму впливає на процесуальні права засуджених, або обвинувачених, яким доводиться тривалий час чекати на слухання їх справ. Враховуючи, що часто людині доводиться чекати не маючи їжі, а подеколи та доступу до санвузла — це може тлумачитись як жорстоке ставлення. Крім того велика кількість роботи на одного суддю знижує якість рішень.

Один суддя, навантаження на якого складає близько двох тисяч справ на рік, що перевищує встановлені норми в 10 разів. За словами судді, наразі в нього на розгляді перебуває близько 500 справ — Красилівський районний суд.

Така ситуація, негативно впливає на розгляд справ упродовж розумних термінів, що є порушенням права громадян на справедливе правосуддя — Рожищенський районний суд.

 

Стан дотримання прав людини в судах потребує удосконалення. Попри позитивні зміни з масової заміни клітки на скляну огорожу в судах, все ще лишаються порушення, які можуть бути розтлумачені як катування. І завдяки роботі моніторів, кількість випадків тортур в судах буде зменшуватись.

 

Розділи

Повідомити про порушення
ПІДПИСАТИСЯ НА РОЗСИЛКУ Підписатися
  • monitor-info.com.ua
  • +38 067 011 45 45 (UA)
  • 04070, м. Київ, Волошськая 22/28 (Хорива 22/28) кв. 54 (1 поверх)