17.05.2021

Ефективність реагування на COVID-19 у соціальних місцях несвободи східних областей України

ГО «Україна без тортур» детально дослідиламоніторинг ефективності реагування на COVID-19 у соціальних місцях несвободи східних областей України.

Дніпропетровська область

Проаналізувавши фінансування установ соцзахисту населення Дніпропетровської області у 2019-2021 роках, ми дізнались, що сума бюджетних асигнувань, передбачена у 2021 році в середньому зросла від 2000-5000 грн. у порівнянні із сумами бюджетних асигнувань за попередні роки 2019-2020 р.

Але були помічені і порушення з боку адміністрації. У процесі моніторингу було отримано інформацію, що директором КЗ ,,Верхньодніпровський дитячий будинок-інтернат № 1” ДОР” Змієнком О.Л. було здійснено перешкоджання у доступу посадовим особам обласної ради до приміщень закладу. Посадові особи Дніпропетровської обласної ради у березні 2020 року здійснювали заходи щодо моніторингу запобігання поширенню коронавірусу COVID-19 та застосування карантинних заходів у закладах соцзахисту населення Дніпропетровської області. За таке грубе порушення, що призвело до неможливості впевнитися посадовими особами обласної ради у забезпеченні безпечних умов праці працівників та утримання підопічних закладу в умовах загрози поширення коронавірусу COVID-19, директора було звільнено.

Донецька область

На виконання наказу директора Департаменту соціального захисту Донецької ОДА адміністраціями закладів були розроблені Плани заходів щодо протидії занесенню та поширенню короновірусної хвороби (COVID-19), але вони не в повної мірі відображали проведення всіх необхідних заходів з протидії поширенню короновірусної хвороби, що приводило до порушень додержання протиепідемічного стану в установах. Більш того, це приводило до спалахів епідемії, як наприклад, в Слов’янському психоневрологічному диспансері. 25 червня там були виявлені перші хворі з числа медичних працівників інтернату. На момент появи вірусу в закладі знаходилося 672 людини, з яких 260 – співробітники інтернату, з них 62 людини захворіли. Підопічних – 412, з них захворіли 216. Але всього 11 осіб було госпіталізовано.

Порушення додержання протиепідемічного стану в установах виявлялося лише під час моніторингових візитів Офісу Омбудсмана України, які продовжували свою діяльність, вивчаючи стан виконання заходів, що вживаються для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID – 19. Під час візитів було зафіксовано відсутність дезкилимков в окремих приміщеннях, персонал установи не в повній мірі використовував наявні засоби індивідуального захисту. У деяких установах відсутні підготовлені приміщення (палати, відділення) для тимчасової ізоляції та надання медичної допомоги особам з підозрою на коронавірус COVID-19. У той же час, виявилося, що в інтернатних закладах Донецької області Держпродспоживслужба перевірки не проводила навіть після спалаху короновірусу у Слов’янському психоневрологічному інтернаті.

Полтавська область

Особливістю Полтавського регіону став сам підхід до організації роботи установ. Так, крім загальних заходів щодо підвезення персоналу, забезпечення ЗІЗ, дезінфекції, обмеження масових заходів, рекомендації підтримування родинних зав’язків засобами телефонного та інтернет зв’язку під час локдаунів, введення загальних карантинних обмежень  здійснено ряд інших позитивних практик:

  • в будинках-інтернатах переглянуто режим роботи медичного та обслуговуючого персоналу та введено вахтовий метод роботи на час дії карантину. 1606 працівників, в тому числі і медичний персонал, безпосередньо забезпечує цілодобове обслуговування  799 підопічних/вихованців. Одночасно в зміні перебувало 199 осіб, графік черговості персоналу, що залишався у закладі до закінчення карантину складав від 7 до 14 днів за вахтову зміну, в залежності від режиму роботи та відпочинку. З виплатою премій  середньомісячна заробітна плата обслуговуючого персоналу склала 10130 гривень.;
  • провакциновано від грипу 440 підопічних, що становить 26 % від загальної кількості підопічних/мешканців;
  • протягом 2020 року  придбано 15 кисневих концентраторів.

Харківська область

Під час аналізу діяльності закладів ми дізнались про позитивний досвід – наприклад, швидке погашення спалаху COVID-19, як у Піско-Радківському психоневрологічному інтернаті. 27 травня минулого року з’явилася інформація про перші позитивні тести, 1 червня вже зафіксували 28 випадків захворювання. Адміністрація одразу ж зреагувала та 28 травня заклад був закритий на обсервацію. У більшості випадків хвороба проводилась безсимптомно і персонал двічі на день слідкував за температурою. Вже за місяць директор Департаменту соціального захисту населення Харківської ОДА Юрій Шпарага на своїй сторінці у Facebook повідомив, що спалах коронавірусу було ліквідовано без подальшого поширення. Але також було виявлено і нерезультативні рішення та практики у різних сферах роботи закладів, на які треба звернути увагу.

Деякі заклади вживають заходів безпеки, закуповують ЗІЗи, але геть не докладають зусиль для поширення просвітницької інформації серед підопічних та працівників про загрозу COVID-19. Серед таких слід виокремити Ржавецький психоневрологічний інтернат, у якому не були розроблені і затверджені анкети щодо наявності симптомів COVID-19 для проведення скринінгу серед підопічних та відвідувачів, працівники не пройшли курс навчання щодо можливих симптомів COVID-19 та допускаються до виконання обов’язків без відповідної підготовки і перевірки знань. В установі не розміщена інструкція щодо правил і стадій обробки рук, правил одягання і знімання ЗІЗ, працівниками не було пройдено навчання щодо утилізації ЗІЗ. Ці моменти є вкрай важливими, адже є превентивними, зумовлюють якісне та систематичне виконання обов’язків.

Херсонська область

Усі працівники та підопічні підвідомчих закладів забезпечені засобами індивідуального захисту з розрахунку 1 захисна маска на 2 години роботи/носіння. Вхід до приміщень установ дозволяється лише при наявності захисної маски або респіратора. На всіх входах до підвідомчих закладів організовано місця для обробки рук антисептичними засобами.

З метою організації попереджувальних заходів в умовах карантину щодо захисту підопічних/вихованців інтернатних установ/закладів запроваджені карантинні заходи щодо режиму обмежень відвідувань підопічних, надання їм відпусток та перебування на двотожневому карантині після повернення до закладу.

The grant for NGO Ukraine Without Torture was provided by the Black Sea Trust, a Project of the German Marshall Fund of the United States. Opinions expressed in this publication do not necessarily represent those of the Black Sea Trust or its partners.

Розділи

Повідомити про порушення
ПІДПИСАТИСЯ НА РОЗСИЛКУ Підписатися
  • monitor-info.com.ua
  • +38 067 011 45 45 (UA)
  • 04070, м. Київ, Волошськая 22/28 (Хорива 22/28) кв. 54 (1 поверх)