05.06.2020

Карантин в установах Державної кримінально-виконавчої служби України

На фоні всезагальної радості від переходу до адаптативного карантину, який був сприйнятий українцями як логічне завершення пандемії, проблема функціонування установ виконання покарань потроху забувається. Чи є взагалі в українських в’язницях карантин? А скільки взагалі хворих в ДКВС? А чи були смертельні випадки? Про ці та інші питання в матеріалі ГО «Україна без тортур» спеціально для «monitor-info.com.ua»

 

20 березня 2020 року Мін'юст почав вводити перші протиепідемічні заходи в установах, однак правозахисники били на сполох, закликаючи владу прийняти амністію та посили карантинні заходи в місцях позбавлення волі.


Це і не дивно, адже для українських в’язниць характерна надмірна скупченість в’язнів, неналежні матеріально-побутові та санітарно-гігієнічні умови, відсутність адекватного, а іноді взагалі будь-якого, медичного забезпечення, високий рівень інфекційних та хронічних захворювань серед засуджених. Такий стан призводить до того, що в умовах оголошеної пандемії COVID-19 потрапляння вірусу до пенітенціарних установ може викликати масове поширення вірусу в місцях несвободи.


Вже з першого червня по всій Україні розпочалось послаблення карантину. Не вдаючись до глибокого розуміння внутрішньодержавних процесів, очевидно, що це рішення в більшій мірі політичне (кількість захворювань в Україні на 100 000 населення росте в геометричній прогресії, а карантин відходить на задній план). Вочевидь, це спроба оминути економічний локдаун та крах рейтингів перед місцевими виборами, дата до яких невпинно наближається.


Однак в місцях позбавлення волі карантин продовжиться як мінімум до 22 червня 2020 року. Про це у листі-відповіді заявила Заступниця Міністра Юстиції Олена Висоцька, зазначивши: «відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 № 392 дію карантину на території продовжено до 22.06.2020». Це означає, що всі обмежувальні заходи в місцях несвободи, що підпорядковані Мін’юсту, будуть подовжені до 22 червня 2020 року.


Важко говорити про ефективність карантинних заходів в місцях позбавлення волі без раціональної амністії, але варто навести деякі цифри.

Станом на 5 червня 2020 року в установах ДКВС, на території яких діють структурні підрозділи ЦОЗ ДКВС України проведено 538 ПЛР-тестування. З них лабораторно підтверджені випадки захворювання на COVID-19 у 26 людей (серед яких лише 2 засуджених).


Маленька кількість хворих на COVID-19 з числа засуджених може здатися цілком ґрунтовною підставою для спокою. Однак, нехай це не вводить вас в оману. Сьогодні, за повідомленням ЦОЗ ДКВСУ, стало відомо, що 4 червня 2020 року в лікарняному закладі МОЗ України помер один із засуджених, який відбував покарання в Кропивницькій виправній колонії №6. Нагадуємо, що наприкінці квітня у начальника колонії діагностували COVID-19. Цілком логічним є висновок Омбудсманки України Людмили Денісової: «Вважаю, що смерть ув’язненого – наслідок неналежної організації та контролю за впровадженими карантинними заходами в установах покарань, а також фактичного ігнорування виконання наданих рекомендацій за результатами моніторингових візитів, здійснених у рамках національного превентивного механізму».


Попри те, що Центр охорони здоров’я ДКВС України стверджує, що найбільш ймовірно інфікування SARS-CoV-2 даного засудженого відбулося за межами установи ДКВС України, враховуючи відсутність випадків захворювання на COVID-19 серед засуджених та працівників даної установи. Перша смерть засудженого від COVID-19 зайвий раз підважує сполох правозахисників  двомісячної давнини щодо необхідності амністії.



Проєктний менеджер «ГО Україна без тортур»

Андрій Богданенко 

 

Розділи

Повідомити про порушення
ПІДПИСАТИСЯ НА РОЗСИЛКУ Підписатися
  • monitor-info.com.ua
  • +38 067 011 45 45 (UA)
  • 04070, м. Київ, Волошськая 22/28 (Хорива 22/28) кв. 54 (1 поверх)